Dlaczego warto czytać przede wszystkim, ale… nie tylko książki?

Myśląc o czytaniu, a dokładniej nie czytaniu książek przez społeczeństwo przed moimi oczyma widzę hasło pochodzące z okładek Harrego Pottera J.K.Rowling: „Jeżeli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, to niezawodny znak, że jesteś mugolem”.   

W sumie znam wiele osób, które przyznają, że ich jedynym osiągnięciem było przeczytanie „Janka Muzykanta” i nie, nie ma według tych ludzi w podawanym przez nich tytule błędu. Bynajmniej nie jest to Janek, a Janko…  niemniej jednak, kiedy słyszę lub dowiaduję się, że ktoś w ogóle nie rusza żadnych powieści, publikacji, czy chociażby artykułów związanych z jego zainteresowaniami, zapala mi się czerwona lampka. Każdy odpowiada za swoje życie i nie ma co z tym polemizować. Żyjemy na swoich zasadach oraz według własnych reguł, podporządkowując się do obowiązującego prawa i norm społecznych. Zatem jeżeli należysz do wyżej wymienionych istot, które stronią od zaczerpnięcia jakiejkolwiek wiedzy oraz poszerzenia własnych horyzontów myślowych, pozostaje mi tylko współczuć. Dlaczego? 

Książka kreuje naszą osobowość! Być może wypowiadam się jako osoba, która jeszcze przed narodzinami była zdana na los mola książkowego, w końcu moi rodzice poznali się w bibliotece… jednak wiem, że nie ma nic lepszego od przeczytania książki, w której można znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Czytanie to nie tylko „branie na klatę” opasłych tomisk typu Stephen King „Bastion”, który liczy około 1200 stron, które także wchłonęłam z prędkością światła. To także nie jest odbębnienie Trylogii Sienkiewicza, ponieważ znajduje się w kanonie lektur. Z drugiej strony, oczywiście moim zdaniem, wypadałoby wiedzieć cokolwiek o polskich dziełach. Czytałam lektury od deski do deski i cieszę się, ponieważ z ręką na sercu powiem, że nie cierpię Izabeli Łęckiej i Zenona Ziembiewicza oraz nigdy nie postąpiłabym tak jak Tomasz Judym. 

Lektury lekturami, a co z powieściami? Cóż. Czytając książki możemy sami wykreować bohaterów oraz wyimaginowany świat. Podczas czytania działa nasza wyobraźnia, co za tym idzie w codziennym życiu jesteśmy jeszcze bardziej konstruktywni w działaniach. Najbardziej bolesny moment jest wtedy, gdy się już skończyła. To jest trochę tak, jak z ulubionym serialem. Kiedy odpalamy Netflix, oglądamy kilka sezonów pod rząd, a gdy zobaczyliśmy ostatni odcinek, nie wiemy co ze sobą zrobić. 

Zbytnio nie wchodząc w buty psychologom lub filozofom, jako kobieta przyznaję, iż mężczyzna z książką jest dla mnie o wiele bardziej interesujący niż jakikolwiek inny. Tak, to jest dla mnie bardzo atrakcyjna cecha u płci przeciwnej. W końcu czytanie zwiększa zdolność empatii oraz poprawę relacji międzyludzkich. 

Często słyszę, że nie czytam, bo nie mam czasu. Jeżeli tylko chcemy znaleźć czas na odrobinę relaksu, zawsze go znajdziemy. Chociażby czytając w ciągu dnia 5 stron. I niekoniecznie musi być to książka. W końcu jesteśmy ludźmi i mamy różne zainteresowania. Coraz częściej spotykamy się ze specjalistycznymi magazynami. Dla maniaków paznokci, dla miłośników astronomii, trenerów personalnych, osób bio. Wszystko jesteśmy w stanie znaleźć, wystarczy tylko chcieć dowiedzieć się czegoś więcej i ruszyć cztery litery z kanapy.

Wiem, że często po pracy mamy nastrój „nie chce mi się”. Co gdyby tak w jakiś wolny weekend, szczególnie latem, wziąć koc, magazyn czy książkę, rozłożyć się na trawie, wyłączyć Internet i spróbować przenieść się w głąb siebie? Czy nie zaintrygował Was jakiś tytuł, albo szukacie odpowiedzi? W końcu możemy sięgnąć po poradnik np. „Sekret” R.Byrne, albo tak jak ja teraz zmierzyć się z „Buszującym w zbożu” J. D. Salingera, ponieważ nurtuje mnie zamiłowanie do tej książki postaci granej przez Mela Gibsona w „Teorii spisku”. 


Dla osób lubujących życie ekologiczne, czyli tzw. bio... polecam zajrzeć do BioKuriera! Godne polecenia artykuły, pełno zdrowych przepisów oraz wskazówek! Z kolei kosmetyczki, maniaczki pięknych dłoni i paznokci (czyli mój nieuleczalny przypadek 😀) odnajdą coś dla siebie na portalu kobietawielepiej.pl  oraz w magazynie akademia paznokcia
  


Osoby lubujące modę oraz sport odnajdą się natomiast w Beauty Forum!

Wystarczy tylko chcieć! 

Komentarze

Popularne posty

Działo się w Gnieźnie… czyli spotkanie zblogowanych kobiet.

Zmiana za zmianą i kolejne zmiany.

Samo się nic nie zrobi!